W osobistym reportażu “Wymyślone miasto Lwów” Ziemowit Szczerek opisuje miasto dobrze znane, ale zarazem tajemnicze, zmieniające się i wielowymiarowe. Trudna historia – i teraźniejszość – Lwowa jest punktem wyjścia do rozmowy o tożsamości miasta i tożsamości jego mieszkańców.
W nagradzanej pracy „Muzea-preteksty...” Łukasz Bukowiecki bada Warszawę i to, co mogło w niej być. Zabiera nas na spacer śladami nieistniejących muzeów i opowiada o przeszłości Warszawy z punktu widzenia budynków, które unaoczniają przeżycia miasta.
Szczerek i Bukowiecki skupiają się na miejscach na wpół legendarnych, (nie)istniejących i (nie)przekształconych w kontekście wielowarstwowego dziedzictwa: od dawnej historii polskiej czy rosyjskiej, przez II wojnę światową i komunizm, po czasy współczesne. Jak pamięć i niepamięć miasta jawią się w narracji reporterskiej, a jak opisują je narzędzia pojęciowe wypracowane przez studia kulturowe? Jak te dwa gatunki przenikają się nawzajem i dlaczego właśnie miasto to wdzięczny temat do takiego transdyscyplinarnego spotkania?
Wystąpili:
Ziemowit Szczerek, "Wymyślone miasto Lwów"
Dr. Łukasz Bukowiecki, "Muzea-preteksty. Niezrealizowane przedsięwzięcia muzealne wobec negatywnego dziedzictwa w Warszawie"
Prowadzenie: Małgorzata Pakier