Browse our videos! Here you can find recordings from our events, including the European Remembrance Symposia and Genealogies of Memory conferences, video summaries of our educational youth projects, as well as Hi-story lessons animations for teachers and pupils.

To Understand Memory: Between Academic and Literary Writing | June

language: Polish
subtitles:
duration: 1:47:52

W reportażu „Miasto dzieci świata” Beata Chomątowska dekonstruuje idylliczny obraz sanatorium w Rabce-Zdroju. Sięgając do przeszłości uzdrowiska i świadectw uczestników turnusów, dziennikarka odkrywa skrywane traumy, z którymi od dziesięcioleci za murami sanatorium mierzyły się dzieci.

W pracy „Polio w Polsce 1945–1989” Marcin Stasiak podejmuje temat niepełnosprawności wywołanej przez epidemię polio, która dotknęła głównie dzieci w latach 50-tych. Już od najmłodszych lat chorzy byli konfrontowani ze strachem, jaki wywoływała ich niesprawność, a także z długim i męczącym procesem wątpliwej rehabilitacji.

Chomątowska i Stasiak zastanawiają się nad codziennością dzieci chorych i tym, jak choroba – i „leczenie” – wpłynęły na kształt ich życia. Oboje podchodzą do tematu z perspektywy biografii konkretnych osób i oddają głos tym, którym był on wcześniej odebrany.

Jak z osobistymi przeżyciami radzi sobie narracja reporterka, a jak opisują je narzędzia pojęciowe wypracowane przez historię społeczną? Co przeszłość ma do powiedzenia o dzieciach i chorobie, i dlaczego warto porozmawiać na ten temat z różnych perspektyw?

Wystąpili:

Beata Chomątowska autorka publikacji „Miasto dzieci świata”

Marcin Stasiak autor publikacji „Polio w Polsce 1945–1989. Studium z historii niepełnosprawności"

Prowadzenie: Małgorzata Pakier

language: Polish
subtitles:
duration: 1:47:52