Prof. Rainer M. János, az Országos Széchényi Könyvtár 1956-os Intézet – Oral History Archívum csoportjának vezetője, az egri Eszterházy Károly Egyetem Új és Jelenkori Történeti Tanszékének professzora megtartja az „1956 következményei: megtorlás, emigráció, elnyomás alatt élő társadalmak. 1956 hosszú távú hatásai” című pódiumbeszélgetés vitaindító előadását.
Az V. Európa Emlékezete Szimpózium az Emlékezet és Szolidaritás Európai Hálózata szervezésében került megrendezésre Budapesten. Az 1956-os magyar forradalom emlékének szentelt eseményen több mint 100, a huszadik század történelmével foglalkozó intézmény mintegy 200 képviselője vett részt.
Az Európa Emlékezete Szimpózium célja, hogy segítse a tapasztalatcserét, az együttműködési formák és módszerek kialakítását a különböző országok intézményei között. Az európai történelemmel foglalkozó intézmények képviselői megvitathatják mindazokat a kihívásokat, amelyekkel az emlékezés európai kultúrája szembenéz. A szimpóziumok a 20. század európai történelmével foglalkozó valamennyi szakember számára nyitottak.
Az Európa Emlékezete Szimpózium sorozata 2012 szeptemberében, Gdańskban indult útjára, ezt követően Berlinben, Prágában és Bécsben került megrendezésre.